Czy warto podjąć psychoterapię?

Brakuje ci radości życia, motywacji do działania albo satysfakcji ze swoich osiągnięć? Czujesz się zmęczony i nie jesteś w stanie się zrelaksować? Doświadczasz nieprzyjemnych dolegliwości somatycznych, na przykład bólów głowy lub brzucha, ale badania zlecane przez kolejnych lekarzy nic nie wykazują? Nie radzisz sobie ze złością, smutkiem, poczuciem winy albo innymi emocjami? Może to czas na podjęcia psychoterapii?

http://ppp-salamandra.blogspot.com/

Czy warto podjąć psychoterapię?

Od pewnego czasu zastanawiasz się, czy wybrać się do psychologa. Nie wiesz, czy to dobry pomysł i masz mnóstwo wątpliwości. Czy twoje problemy są wystarczająco poważne, aby zwracać się z nimi do specjalisty? Czy to dobry moment na podjęcie psychoterapii? Czy odwiedzić psychologa, czy raczej udać się do psychiatry? A tak w ogóle, to po co spotykać się z psychoterapeutą, skoro masz przyjaciół? Zadajesz sobie te i inne pytania, szukasz odpowiedzi w internecie, rozmawiasz ze znajomymi, którzy „chodzą na terapię” i nadal nie możesz się zdecydować. Przede wszystkim chcesz wiedzieć, czy psychoterapia naprawdę pomaga i w jakich sytuacjach warto z niej skorzystać?

Zaufaj swoim odczuciom

Jeśli w twojej głowie pojawia się myśl o podjęciu psychoterapii, potraktuj ją jako wystarczający sygnał, że rzeczywiście warto poszukać kontaktu z psychologiem. Z bardzo prostej przyczyny.Ludzie nie zastanawiają się wszak nad terapią, gdy są zadowoleni ze swojego życia, cieszą się doskonałym samopoczuciem i nie mają problemów, prawda? Zaufaj więc swoim emocjom i intuicji, które podpowiadają, że warto poszukać profesjonalnej pomocy. Taki pomysł nie pojawia się bez powodu. Możliwe, że już od jakiegoś czasu dokucza ci złe samopoczucie lub wahania nastroju, a twoja psychika w ten sposób daje ci znać, że coś jest nie tak i dopomina się o uwagę.

Kiedy warto pomyśleć o podjęciu terapii?

Może brakuje ci radości życia, motywacji do działania albo satysfakcji ze swoich osiągnięć. Czujesz się zmęczony i wypalony, nie jesteś w stanie się zrelaksować. Dokuczają ci niejasne lęki lub ciągle rozdrażnienie. Doświadczasz nieprzyjemnych dolegliwości somatycznych, na przykład bólów głowy lub brzucha, ale badania zlecane przez kolejnych lekarzy nic nie wykazują. Nie radzisz sobie ze złością, smutkiem, poczuciem winy albo innymi emocjami. Źle sypiasz, nie masz apetytu lub wręcz przeciwnie — od pewnego czasu wciąż się objadasz.

Przeżywasz aktualny kryzys, jesteś w trakcie podejmowania ważnej decyzji, nie wiesz co zrobić ze swoim życiem. Czujesz się samotny, nie potrafisz budować bliskich relacji, boisz się okazywać uczucia. Zastanawiasz się nad rozstaniem lub zauważyłeś, że w kolejnych związkach powtarza się ten sam destrukcyjny schemat. Łatwo wchodzisz w konflikty, a nieporozumienia z bliskimi są coraz częstsze. Uskarżasz się na nieśmiałość, brak asertywności lub zaniżoną samoocenę. A może podejrzewasz, że masz depresję albo nerwicę?

To tylko przykłady sytuacji, w których warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty. Jeśli któraś z nich dotyczy ciebie, to oznacza, że czas skonsultować swoje problemy z doświadczonym psychologiem lub psychoterapeutą.

A może wystarczy rozmowa z przyjacielem?

Bliskie relacje to niekwestionowany zasób, prawdziwy skarb, szczególnie przydatny w trudnych momentach życia. Możesz więc zapytać, czy nie lepiej po prostu wygadać się przyjacielowi? To przecież też pomoc, a na dodatek nie trzeba za nią płacić. Więc po co iść na psychoterapię?

Trzeba jednak pamiętać, że szczera, serdeczna rozmowa z przyjacielem nie jest wcale tym samym co profesjonalna terapia. Owszem, bliska osoba wysłucha problemów i udzieli wsparcia, a spotkanie z życzliwym człowiekiem może przynieść chwilową ulgę. Ale psycholog czy psychoterapeuta nie są „płatnymi przyjaciółmi”, a celem psychoterapii jest coś więcej niż tylko doraźna poprawa samopoczucia. Terapia to sprawdzona metoda na konstruktywną zmianę zachowań i sposobów przeżywania (na przykład myślenia i emocji), pomagająca nie tylko zmniejszyć dokuczliwe objawy, ale przede wszystkim dotrzeć do ich przyczyn.

Co daje psychoterapia?

Czy terapia rzeczywiście działa? Znane są liczne badania potwierdzające skuteczność psychoterapii, a także wskazujące wpływ konkretnych czynników terapeutycznych na powodzenie tego procesu. To metoda z długą historią, która wciąż się rozwija i opracowuje nowe metody oddziaływania. Stanowi sposób rozwiązywania codziennych, ale uciążliwych trudności mających źródło w psychice, ale jest też metodą leczenia poważnych zaburzeń, takich jak depresje czy fobie. Pomaga poprawić komfort życia i na nowo się nim cieszyć.

Zobacz również: Najlepsze i najgorsze ubrania dla każdego typu sylwetki

Najlepiej jednak będzie, jeśli sprawdzisz to osobiście. Dzięki psychoterapii możesz lepiej zrozumieć siebie samego i swoje funkcjonowanie wśród ludzi. Zyskasz głębszą świadomość przeżywanych na co dzień emocji oraz swoich słabych i mocnych stron, a także nauczysz się zdrowych i konstytutywnych sposobów na wyrażanie swoich uczuć, zaspokajanie potrzeb i realizację celów. Terapia pomoże ci poznać i polubić siebie, zmienić destrukcyjne schematy postępowania i zacząć budować bardziej satysfakcjonujące relacje z ludźmi. Zrozumiesz dzięki niej, w jaki sposób twoje zachowanie wpływa na to, jak odbierają cię inni. W efekcie zyskasz szansę, aby w bardziej świadomy sposób kierować swoim zachowaniem, a więc i życiem. Czy warto zaryzykować?

Elżbieta Grabarczyk

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko. Zimą zadbaj o odporność smyka! Siemię lniane Dieta dla kobiety trenującej Dieta OXY – zasady, efekty i przeciwwskazania Co jeść przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto? Alergia na gluten u niemowląt 7 aromatycznych przepisów z jabłkami w roli głównej Cukierki ziołowe Herbale Gorzka czekolada – lekiem na jesienną chandrę i nie tylko Ginjal Urit na kłopoty z zapaleniem pęcherza Kup róże i razem z Biedronką wesprzyj edukację w obszarze profilaktyki nowotworowej Kwiat Kobiecości versus rak Leczenie zaćmy – co po kolei? Krem do masażu z imbirem Reumo TERAPIA – na stawy i mięśnie Fitness Deodorant® – damskie skarpetki sportowe Medic Deo® Long – podkolanówki zdrowotne z trójwarstwową dzianiną frotte Arktyczny Korzeń – tajemnica wykradziona Matce Naturze Jak schudnąć bez diety? Chroń swoje stopy - najlepsza profilaktyka przeciwgrzybicza Jak wygląda prostowanie zębów? Wpływ diety dziecka na rozwój zgryzu Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty? Mango Afrykańskie – odchudzanie z nim to pestka Kurkuma Piperyna – pikantnie na trawienie